کاربردهای نشاسته اصلاح شده

انواع نشاسته اصلاح شده کدامند و به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد؟ کاربرد هرکدام با توجه به نوع آن چیست و استفاده از آنها چه مزایایی دارد؟
آز آنجایی که نشاسته های طبیعی با وجودتوانمندی بسیار در بهبود کیفیت خواص بسیاری از مواد غذایی در بعضی مواقع قابلیت ایجاد خواص مورد نظر را در مواد غذایی ندارد و به همین دلیل است که در چنین مواقعی از انواع نشاسته اصلاح شده به منظور رسیدن به خواص مورد نظر استفاده می شوند که در ادامه در باره آن خواهیم گفت.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

انواع نشاسته های اصلاح شده

  • نشاسته های کاتیونیک: برای محافظت و نگداری الیاف و رنگدانه های موجود بر روی کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد که در نهایت باعث استحکام کاغذ در برابر پارگی و مقاومت در برابر تا خوردگی کاغذ می شود. و نیز به عنوان امولسیفا برای ایجاد خاصیت ضد آبی در کاغذ آهار زنی و چسب زنی هم استفاده می شود. با عنوان انباشتگی و لخته کنندگی هم در تصفیه و پالایش سنگ معدن هم کاربرد دارد.
  • نشاسته های فسفاته: نوع نشاسته مونو فسفاته در صنعت غذایی به دلیل اینکه پایداری بسیار خوبی را بعد از رفع انجماد دارند بسیار مفید هستند. برای تهیه عصاره منجمد گوشت و کرم و خامه منجمد کیک با عنوان تغلیظ کننده از سایر نشاسته ها برتری دارد. در کاربردهای غیر غذایی نیز به منظور اتصال دهنده میان قالب های فلزی، برای استحام در برابر تاشدن و بهبود مشخصات خاص کاغذ در کاغذ سازی،به عنوان آهار زنی و چسب زنی در نساجی،در تصفیه آلومینیوم از سنگ معدن بوکسیت و تولید دترژنت ها هم کاربرد دارد.
  • نشاسته اکسید شده: برای پرداخت پارچه و آهار زنی در صنایع نساجی، ساخت مواد عایق کاری و تخته های دیواری و لباسشوی ها قابل استفاده است.
  • نشاسته استری شده: در انواع سوپ ها،غذای کودک وکنسروسازی و در صنایع نساجی کاربرد دارد.
  • نشاسته اتری شده: به طور وسیع در پوشش های کاغذی و آهار زنی برای بهبود استکام و سفتی کاغذ کاربرد دارد. دکسترین هم تشکیل دهنده برای فیلم های تشکیل دهنده خوراکی و جایگزین چربی محصولات غذایی می باشد.
  • نشاسته پری ژلاتینه: مقدار آبی را که در گل حفاری چاههای نفت اتلاف می شود را کاهش می دهد، در آب سرد هم به خوبی پخش می شود. در خمیرهای کاغذ دیواری و در تولید کاغذ نقش چسب داخلی الیاف را دارد. کاربرد آن در صنایع غذایی هم در پودینگها، پرکن کلوچه، سس سالاد، آب نبات ها و شیرینی ها و سفت کننده های کیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منبع: بازار غلات ایران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما