نشاسته آمیلوم
سه شنبه , مرداد ۷ ۱۳۹۹
خانه / نشاسته ذرت / نشاسته صنعتی از پایه ذرت

نشاسته صنعتی از پایه ذرت

نشاسته ذرت را چگونه تهیه می کنند و ارزش غذایی آن چقدر است؟ نشاسته صنعتی از پایه ذرت چه خواص دارد و در مواردی کاربرد دارد؟ علت استفاده از نشاسته ذرت در صنعت چیست؟
نشاسته از پرکاربرد ترین فرآورده های انواع غلات که هم در صنایع غذایی و هم در دیگر صنایع به منظور افزایش بهبود کیفیت کالای تولید مورد استفاده بسیار قرار می گیرد و انواع صنعتی آن نیز با کاربردهای متنوع در بازار عرضه می شود. اصلی ترین روش برای تولید نشاسته ذرت، روش آسیاب خیس نامیده می شود و مراحل گرفتن نشاسته از ذرت با این روش به شرح زیر است:

  • ابتدا ذرت را در محیطی گوگرد دار خیس می کنند.
  • از آسیاب ذرت برای جدا کردن جرم آن استفاده می شود.
  • همچنین پوسته و سبوس ذرت را نیز با آسیاب جدا می کنند.
  • جرم بدست آمده از ذرت را شستشو داده آب آن را گرفته و آن را خشک می کنند.
  • به وسیله سپراتور گلوتن نشاسته را از آن جدا می کنند.
  • گلوتن را آبگیری کرده آن را خشک می کنند.
  • و در آخر نشاسته را تغلیظ، آبگیری و خشک می کنند.
  • ارزش غذایی نشاسته یعنی مواد غذایی موجود در یک قاشق غذاخوری از نشاسته ذرت به این صورت است: کالری انرژی، کربوهیدرات مقدار ناچیزی پروتئین، چربی، سدیم و پتاسیم.

علت استفاده از نشاسته ذرت در صنعت

پایه نشاسته ذرت قوی بوده و رنگ آن متفاوت بوده و سفیدی آن در حد ۸۶ تا۹۰ درصد است. برای همین نشاسته ذرت در کارخانه های چسب و کارتن سازی،رنگ سازی،صحافی، تولید پودر الکترود جوشکاری، نساجی، کاغذ، مصالح ساختمانی، برای ساخت چسب و به عنوان پر کننده مورد استفاده قرار می گیرد. وبا توجه به اهمیت طبیعی آن از نظر ویسکوزیته، ژل و مراتب کاربرد آن در صنایع به دلیل کیفیت و قیمت مناسب مورد استفاده قرار می گیرد.
از نشاسته ذرت برای قوام دادن به سوپ و سس هم استفاده می شود. این نشاسته در صورتی که در یک مایع حرارت داده شود باعث قوام یافتن مایع می شود، درمورد نشاسته گندم نیز این مطلب صادق است اما قوام ناشی از نشاسته ذرت دو برابر قوام ناشی از نشاسته گندم است. البته در صورتی که مایع طعم ترشی داشته باشد قوام نشاسته به نصف کاهش می یابد. برتری دیگر نشاسته ذرت به نشاسته گندم اینست که سسی که با آن درست می شود برخلاف نشاسته گندم تقریبا شفاف است.

منبع: بازار غلات ایران

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آمیلوم
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120164851
شماره ثابت: 95111558-021
شماره فکس: 89787131-021

مطلب پیشنهادی

فروش اینترنتی ارزانترین نشاسته ذرت خام

فروش نشاسته ذرت خام از طریق این سایت انجام می شود. نشاسته ذرت خام به …

دیدگاهتان را بنویسید